Asset Publisher Asset Publisher

Odnowienie lasu zaczyna się jesienią.....

Wrzesień, październik i listopad to okres, kiedy w nadleśnictwie do głównych prac hodowlanych należy wyprzedzające przygotowanie gleby. Ma ono na celu przygotowanie powierzchni leśnej pod odnowienia sztuczne wiosną przyszłego roku oraz pod odnowienia naturalne.

Do najczęściej stosowanych sposobów przygotowania gleby należą:

  1. bruzdy wyorywane pługiem leśnym;
  2. "talerze" tj. zdarcie pokrywy gleby na placówkach o wym. 40x40cm

W Nadleśnictwie Nowogród najczęściej stosowanym sposobem przygotowania gleby jest orka pługiem leśnym, który formuje bruzdy o szerokości ponad 30 cm. Odległość pomiędzy środkami bruzd wynosi 1,6 m. Bruzdy są możliwie płytkie i odsłaniają warstwę gleby mineralnej nie głębiej niż do około 5 cm. Powierzchnia gleby w bruzdach nie powinna tworzyć nadmiernych zagłębień. Najczęściej stosowanym w nadleśnictwie urządzeniem do orki jest pług LPZ. Stosuje się go wszędzie, gdzie konfiguracja terenu pozwala na wjazd ciągnika, bez względu na rodzaj oraz pokrywę gleby jak również inne przeszkody (np. pniaki). Na terenach „trudnych” stosuje się ręczne przygotowanie gleby, poprzez zdarcie pokrywy np. przy pomocy motyki lub szpadla do gleby mineralnej.

Bardzo ważne jest, aby przygotować glebę jeszcze jesienią. Ten czas zalecają zarówno Zasady Hodowli Lasu jak i Instrukcja Ochrony Lasu, aby uniknąć zagrożenia od pędraków uszkadzających systemy korzeniowe. Dodatkowo gleba pozostawiona na zimę w tzw. ostrej skibie poddawana jest działaniu niskich temperatur i opadu atmosferycznego, co pozytywnie wpływa na jej strukturę, zostaje zwiększona biologiczna aktywność gleby oraz zachowuje ona odpowiednie pH. Następuje wymieszanie związków próchnicznych oraz tzw. napowietrzenie gleby. Dzięki jesiennej orce gleba zostaje  „nasączona” wodą z opadów atmosferycznych, co jest bardzo ważne dla wzrostu przyszłego pokolenia drzew. Jesienne przygotowanie gleby usprawnia również wiosenne odnowienia, ponieważ przy pojawieniu się korzystnych warunków można od razu przystąpić do sadzenia. Wyprzedzające przygotowanie gleby stosuje się nie tylko pod odnowienia sztuczne z sadzenia, ale również naturalne z samosiewu, aby stworzyć korzystne warunki dla opadających nasion, do ich kiełkowania, a następnie wzrostu i rozwoju siewek.